Tap Tap to Zoom
- Streamlight Wedge XT Info Sheet
- Streamlight Wedge XT Product Facts Sheet
- Streamlight Wedge XT Data Sheet
- Streamlight C.O.P.S. Wedge XT Everyday Carry Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight, Blue, 88825
- Streamlight C.O.P.S. Wedge XT Everyday Carry Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight, Blue, 88825
- Streamlight C.O.P.S. Wedge XT Everyday Carry Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight, Blue, 88825
- Streamlight Wedge XT Manual
- Streamlight BCRF Wedge XT Spareparts and Specifications
- Streamlight BCRF Wedge XT User Manual
Product Info for Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight
The Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight was developed to function as the ideally suited item for anyone in need of an outstanding option. Formulated working with some of the most robust and dependable substances available, these Flashlights by Streamlight provides you with an item which will give many years of consistency. Streamlight has been developing high-quality products for a number of years, and the Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight is their very own approach to showing you exactly how much they care. Here at Night-Optics, we make it our personalized responsibility to ensure you depart with the most suitable product for all of your needs, and the Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight is among the countless items that we're very proud to provide our shoppers. Because you will be given free of charge on shipping on orders placed of $49 or over, there has practically never been a better time to buy the amazing Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight. For an impressive solution to make sure you are utilizing some of the very best that the industry can offer, purchase the Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight.![]()
The Wedge XT is an ultra-compact, high-performance EDC light designed for clean pocket carry. Its outfitted with a tactical push-button tail switch for easy, one-handed use and produces 500 lumens for 2 hours. Five-Tap Lockout of the switch prevents the light from turning on inside of your pocket or bag. Plus it's TEN-TAP programmable for user selection of two different programs: high/low (factory default) or low/high. Made of rugged anodized aluminum with a waterproof USB-C port, the Wedge XT balances durability with performance.
Specifications for Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Everyday |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 50 - 500 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 2 - 11 hours |
| Charger Type: | USB-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 28 - 87 m |
| Length: | 4.25 in |
| Width: | 0.6 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 2.62 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | Rechargeable |
| Package Type: | Box |
Features of Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight
- Features two lighting modes: High and Low mode. Low Mode: 50 lumens; 28m beam; runs 11 hours - High Mode: 500 lumens; 87m beam; 2 hours
- Thin, ergonomic design fits comfortably in your hand and provides clean pocket carry
- Push-button tactical tail switch features constant on or momentary operation with TEN-TAP programming
- Deep pocket clip and pocket lanyard provides easier access to the light
- USB-C rechargeable - Charge indicator lights shows Lithium polymer battery status
- Durable, anodized aluminum construction; IPX7 waterproof to 1m
- Five-Tap lockout of the switch prevents accidental activation
Package Contents:
- Streamlight Wedge XT Lithium Polymer Cell 500 Lumens LED Flashlight
- Rechargeable Battery
- USB-C Cord
- Pocket Lanyard