Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Red
- Beam Color:
- Blue, White
- Light Output:
- 450 lumens
- Charger Type:
- 12V DC, 100V AC, 120V AC, 230V AC, 240V AC
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium-ion Rechargeable
Code: SQ-FL-STRE-44342-44342
MPN: 44342
UPC: 809264434268
Product Info for Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight
If you are looking for a great offer on the Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight, then you have found yourself in the right spot. Formulated working with some of the very most robust and long lasting materials in existence, these Flashlights by Streamlight can provide something that will give years of consistency. Streamlight has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight is their very own means of demonstrating how much they care. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you obtain the perfect solution for all your specifications, and presenting the Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight is a thing that we're delighted to do. And because you benefit from no cost on shipment on transactions of $49 or more, there has practically never been an improved moment to purchase the remarkable Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight. For a good way to be sure that you are operating with some of the finest gear, choose the Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight.![]()
Illuminate your world with our powerful flashlight. Boasting a long runtime, impressive beam distance, and durable construction, it's the perfect companion for any adventure.
Specifications for Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Color: | Red |
| Fabric/Material: | Rubber, Aluminum, Nylon |
| Beam Color: | Blue, White |
| Light Output: | 450 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 24 hours |
| Charger Type: | 240V AC, 120V AC, 100V AC, 230V AC, 12V DC |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 316 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 7.43 in |
| Width: | 4.32 in |
| Height: | 4.36 in |
| Weight: | 2.45 lb |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable |
Package Contents:
- Streamlight Vulcan 180 HAZ-LO ATEX Lithium-ion Rechargeable 450 Lumens LED Flashlight