Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser
The Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser was made in order to be the best product for anybody in need of an outstanding choice. Established utilizing some of the most strong and long lasting components around, these Weapon Lights from Streamlight can provide an item which will give numerous years of stability. Streamlight has been committed to supplying high quality products for a long time, and the Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser is the proof of that dedication to their client platform. At Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to make sure you leave with the best product for all of your specifications, and the Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser is amongst the many products that we are proud to provide our shoppers. And also, since you will receive free of charge on shipping on orders of $49 or higher, there's practically never been a more rewarding opportunity to purchase the remarkable Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser. For a fantastic way to ensure you are using some of the most useful products obtainable, choose the Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser.![]()
The TLR RM 1 Laser Green features independently operating push-button and remote pressure switches to provide the security of knowing you'll always have light.
Specifications for Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A, Lithium Metal |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 140 m |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 2.97 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Type II Mil-Spec Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | 6000 Series Machined Aircraft Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser
- White LED illuminator and integrated 510-530nm green laser
- Runs 1.5 hours (LED only or LED/laser); runs 11 hours (laser only); runs 3 hours (strobe)
- Mode selector toggle switch for laser only, light only or light/laser combo
- Features independently operating push-button switch or remote pressure switch
- Remote pressure switch exits at 90 degrees providing improved wire routing option while preserving rail space
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Securely attaches to long guns with MIL Standard 1913 rails
Package Contents:
- Streamlight TLR RM 1 Compact Rail Mounted LED Tactical Weapon Light w/Green Laser
- Rail Locating Keys
- CR123A Lithium Battery
