Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A, Lithium Metal
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-GGF707-69473
MPN: 69473
UPC: 080926694736
Product Info for Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options
Should you be looking for a fantastic price for the Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options, then you have come to the right place. Formulated working with several of the very most heavy duty and dependable resources around, these Weapon Lights through Streamlight will present you with an item which will give you a great deal of reliability. Streamlight has been focused on providing quality products for a long time, and the Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options is the verification of that dedication to their customer base. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you obtain the perfect product for all your specifications, and presenting the Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options is one thing that we are happy to do. And furthermore, as you will not be billed for delivering on purchases of $49 or higher, there's not ever really been an even better time to select the extraordinary Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options. For a great way to be certain that you're using some of the greatest products out there, buy the Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options.![]()
The TLR-10 with integrated green laser includes customized ambidextrous switches with either a low or high position to match your shooting style. It features a rail clamp that is designed to rapidly attach/detach from full frame weapons.
Specifications for Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A, Lithium Metal |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 200 m |
| Length: | 3.87 in |
| Weight: | 4.62 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | 6000 Series Machined Aircraft Aluminum |
Features of Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options
- Runs 1.5 hours (LED only or LED/laser); runs 11 hours (laser only)
- Custom TIR optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination; integrated 510-530nm green laser
- Ambidextrous on/off switch
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of the muzzle
- Securely fits a broad range of full-sized handguns
- Durable, anodized machined aluminum construction
- User-enabled strobe function
Package Contents:
- Streamlight TLR-10 G LED Tactical Weapon Light w/Green Laser & Rear Switch Options
- 2 CR123A Lithium Batteries
