Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A, Lithium
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: SQ-FLW-STRE-69167-69167
MPN: 69167
UPC: 080926691674
Product Info for Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light
The Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light was developed to be the ideal item for any person in need of a high quality option. Established utilizing some of the most strong and long lasting substances in existence, these Weapon Lights by Streamlight will present you with a product that will give you numerous years of dependability. For a quite a while, Streamlight has been making top of the range products, and the Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light is verification of their persistence for ensuring that you possess the products you will need to thrive in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to make sure you depart with the most suitable item for all your specifications, and the Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light is amongst the many products that we are extremely pleased to supply our clients. And since you will receive free of charge on shipping and delivery on orders of $49 or over, there's practically never been an improved time to purchase the amazing Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light. For a great way to ensure you are utilizing some of the most useful products obtainable, choose the Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light.![]()
The multi-fuel TLR-1 HP-X features a hinged face cap with robust release controls that allow for front-loaded battery changes without removing the light from the firearm. Customizable rear paddle switches, momentary and constant on operation and a programmable strobe mode offer additional versatility for many applications.
Specifications for Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A, Lithium |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 555 m |
| Diameter: | 1.44 in |
| Switch Type: | Button |
| Length: | 3.7 in |
| Weight: | 5.43 oz |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Universal |
Features of Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light
- Hinged Face Cap Design: Equipped with sturdy release controls, the hinged face cap allows for quick, front-loaded battery changes without detaching the light from the firearm
- High-Candela Beam: Designed for long-range illumination, this powerful beam enhances visibility in low-light environments
- Interchangeable Switches: Users can customize their setup with switch options tailored to different handling preferences
- Programmable Strobe Mode: Offers an optional strobe function that can be activated or disabled based on user needs
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HP-X 1000 Lumen LED Weapon Light
- Rail Locating Keys
- 2 CR123A Lithium Batteries