Tap Tap to Zoom
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69889
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69889
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69889
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, CR123A, White, 1000 Lumens, Black, 69889
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- Dual Remote Pressure Switch
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-TLR1-69889
MPN: 69889
UPC: 080926698895
Product Info for Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit
If you are shopping for an amazing price on the Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit, then you've arrived at the right spot. Developed using several of the very most robust and dependable materials available, these Weapon Lights through Streamlight will present you with a product that will give numerous years of dependability. For a quite a while, Streamlight has been making top of the range goods, and the Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit is evidence of their dedication to making sure that you've got the items you will need to succeed in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you receive the most suitable product for all your specifications, and showcasing the Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit is something that we're pleased to do. Since you will not be charged for shipping on orders of $49 or higher, there's not ever really been a better opportunity to discover the incredible Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit. For a good way to ensure that you are functioning with some of the best gear, buy the Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit.![]()
Whether you're attempting to locate suspects at night or clearing a dark room, the Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Tactical Weapon Light w/ Dual Remote Switch provides the reliable illumination you need in low-light environments. Streamlight constructed these Weapon Lights with an ambidextrous switch that allows you to seamlessly swap between momentary, constant-on, and off modes. You can conceal carry your firearm with ease using the Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Waterproof Tactical Weapon Light since it is compatible with most light bearing holsters. Improve your vision in the dark by equipping a powerful Streamlight TLR-1 HL 1000 Lumen LED Waterproof Tactical Weapon Light.
Specifications for Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 283 m |
| Length: | 3.39 in |
| Weight: | 4.32 oz |
| Battery Life: | 1 - 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Dual Remote Pressure Switch |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Width: | 1.47 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 1.44 in |
| Operating Temperature: | -40 - 120 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
Features of Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit
- Rail clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of the muzzle
- Mounts directly to handguns with Glock-style rails and to all MIL-STD-1913 (Picatinny) rails
- Includes keys for Glock-style, Picatinny, Beretta 90two, S&W 99 and S&W TSW and Sig P320
- Durable, anodized machined aluminum construction
- Ambidextrous momentary/steady on/off switch
- User programmable strobe can be enabled/disabled
- Engineered optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- Fits existing light bearing holsters
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes
- Dual Remote Kit includes TLR-1 HL with Safe Off Tail switch, Dual Remote Pressure Switch, (2) Mounting Clips, 3.75-inch Adhesive pad, (2 each) 11in; 8in & 4in Cable Ties & Instructions
- Powered by two CR123A lithium batteries (included)
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HL LED Tactical Weapon Light Dual Remote Kit
- 1 x Remote Door Switch
- 1 x Remote Pressure Switch
- 2 x Mounting Clips
- 2 x CR132A Lithium Batteries
