Tap Tap to Zoom
- Color:
- Coyote
- Beam Color:
- Red, White
- Light Output:
- 55 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-SWBT-14975
MPN: 14975
UPC: 080926149755
Product Info for Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight
The Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight was made in order to be the ideally suited product for anyone trying to find an exceptional option. Formulated by using several of the most extremely durable and dependable resources available, these Flashlights through Streamlight will provide you with a product that will give you a great deal of stability. Streamlight has been devoted to supplying top end goods for a long time, and the Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight is the proof of that dedication to their client platform. Here at Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure that you leave with the most suitable product for all of your specifications, and the Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight is among the various items which our company is proud to provide our customers. Because you benefit from no cost on shipment on orders placed of $49 and up, there has practically never been a more suitable moment to buy the amazing Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight. For a good way to make sure that you are operating with some of the most effective equipment, buy the Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight.![]()
The Sidewinder Boot is the new standard flashlight for boot camp, recruit/basic training and wherever extra military instruction occurs.
Specifications for Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Military, Law Enforcement, Work |
| Color: | Coyote |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | Red, White |
| Light Output: | 55 lumens |
| Battery Life: | 8 - 90 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 63 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 1.86 in |
| Weight: | 3.52 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Condition: | New |
Features of Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight
- White LED w/ high & low modes:
- - High: 55 lumens; 63m beam; runs 8 hours (additional 20 hours at 7 lumens)
- - Low: 7 lumens; 24m beam; runs 90 hours
- Integrated slide-in-place red filter
- Uses two (easy to find) AA alkaline batteries; also accepts two AA lithium batteries for extended operation in extreme temperature environments (-40F to 150F)
- Tactile battery polarity indication on body facilitates battery replacement in the dark
- Battery compartment cap hinged to prevent loss
- Multi-function push-button power switch
- Cord attachment holes provided in battery compartment cover capable of supporting 25 lb (11kg) of load
- High-impact, super-tough polymer body offers exceptional durability
- Durable Belt/Clothing clip with integral helmet mount features
- Weight: 3.52 oz (100 g) with alkaline batteries (included with purchase); 2.88 oz. (82 g) with lithium batteries
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight
- 2 x AA Alkaline Batteries
