Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 800 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: SQ-FLW-STR0136-89015
MPN: 89015
UPC: 080926890152
Product Info for Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System
The Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System was made in order to function as the ideal product for any person looking for a top quality choice. These Weapon Lights through the professional product professionals at Streamlight are designed working with dependable and efficient components, as a way to provide you with product which will be beneficial for quite some time. Streamlight has been developing superior quality products for a very long time, and the Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System is their way of demonstrating how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you obtain the most suitable solution for your requirements, and showcasing the Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System is one thing that we are happy to do. Since you won't be billed for delivering on transactions of $49 or higher, there has not ever really been an even better time to purchase the incredible Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System. For a good way to make certain you are working with some of the finest gear, purchase the Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System.![]()
The ProTac Rail Mount HL-X Pro is a long range, low-profile, gun-mounted light that produces 50,000 candela and shines for 447 meters. Its Jack-Cap tail cap switch offers operational switch redundancy with both push-button operation or remote pressure switch operation.
Specifications for Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 648 m |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Battery Life: | 26 hours |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
Features of Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System
- 800 lumens, 105,000 candela and 648 meter beam on High
- Switch to Low mode for 26 hours runtime
- Multi-fuel: accepts (2) CR123A batteries or (1) Streamlight SL-B26 protected Li-Ion battery pack
- High/Low/Strobe modes
- TEN-TAP Programming to choose your preferred operating mode
- Fits long guns with MIL-STD-1913 rails; optional M-LOK mount included
- IP67-rated; waterproof to 1 meter for 30 minutes (without remote pressure switch installed); IP54-rated; water-resistant (with remote pressure switch installed)
Package Contents:
- Streamlight ProTac Rail Mount HP-X Pro CR123A 800 Lumens Weapon Light System
- (2) CR123A Lithium Batteries
- Jack-Cap
- M-LOK Kit
- Momentary Pressure Switch
- Mounting Hardware