Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight
Meant to be regarded as a superb product for pretty much any individual, we're sure you are going to appreciate the Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight . Developed utilizing some of the most extremely robust and dependable materials in existence, these Flashlights through Streamlight can provide a product that gives you years of consistency. Streamlight has been devoted to delivering quality products for countless years, and the Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight is the proof of that dedication to their client platform. Right here at Night-Optics, our job is to ensure you depart with the ideally suited item to meet your requirements, and the Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight is one of the numerous items that our company is delighted to have the ability to provide our customers. And since we won't bill for delivery on purchases of $49 or more, there could never be a better moment to choose the extraordinary Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight. For a great way to be sure that you are functioning with some of the most effective gear, choose the Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight.![]()
The USB rechargeable Pocket Mate is small in size but big on power - producing 325 lumens. Ultra-compact design makes it easy to always carry it with you. No need to juggle your belongings, simply attach it to a zipper or keep it handy on your key ring. Drop it in your pocket or clip it to your visor for hands-free use.
Specifications for Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Casual, Duty |
| Finish: | Machined |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 325 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 76 m |
| Diameter: | 0.5 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 2 in |
| Weight: | 0.5 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Standard |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight
- Features bright white LED with high and low modes
- High: 325 lumens; 76m beam; runs 20 minutes
- Low: 45 lumens; 28m beam; runs 1 hour
- Optimal area illumination
- Lithium polymer battery charges in 4 hours
- Conveniently charges via USB power source
- Multi-function push-button switch with charger indicator LED: Red = charging; Green = charged
- Spring-loaded clip with carabiner shape hangs cleanly on key rings, zippers, lanyards, etc.
- Impact-resistant polycarbonate and machined aluminum frame
- Unbreakable polycarbonate lens
- Imprintable add your logo for corporate gifts, safety awards, etc.
Package Contents:
- Streamlight Pocket Mate Ultra-Compact LED Flashlight
- 5in Micro-USB Cord
