Tap Tap to Zoom
- Streamlight Nano Light II Info Sheet with Part Numbers
- Streamlight Nano Light II Product Facts Sheet
- Streamlight Nano Light II Manual
- Streamlight BCRF Nano Light II Spareparts and Specifications
- Streamlight C.O.P.S.Nano Light II AAAA 20 Lumens LED Flashlight, Blue, 73021
- Streamlight BCRF Nano Light II User Manual
- Streamlight C.O.P.S.Nano Light II AAAA 20 Lumens LED Flashlight, Blue, 73021
- Streamlight C.O.P.S.Nano Light II AAAA 20 Lumens LED Flashlight, Blue, 73021
Product Info for Streamlight Nano Light Ii With Snap Hook White Led
The Streamlight Nano Light Ii With Snap Hook White Led was made in order to function as the best item for anybody needing an exceptional choice. Manufactured using some of the most useful attainable materials and construction, these special Flashlights from the product experts at Streamlight will last you an exceptionally long time. Streamlight has been generating high quality products for a number of years, and the Streamlight Nano Light Ii With Snap Hook White Led is their very own approach to showing you exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure you depart with the best item for all of your needs, and the Streamlight Nano Light Ii With Snap Hook White Led is one of the numerous products that we're very proud to offer our clients. And since we will not bill for shipment on transactions of $49 or more, there could not be a significantly better chance to choose the exceptional Streamlight Nano Light Ii With Snap Hook White Led. For an impressive method to verify that you are using the services of some of the very best that the trade offers, purchase the Streamlight Nano Light Ii With Snap Hook White Led.![]()
The ultra-compact Nano Light II keychain light provides steady, bright light for one hour of run time with a single AAAA alkaline battery. Easily attaches to key rings and zippers, and fits in your pocket without taking up a lot of space.
Specifications for Streamlight Nano Light Ii With Snap Hook White Led:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Light Output: | 20 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 22 m |
| Length: | 2.2 in |
| Weight: | 0.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | AAAA |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
Features of Streamlight Nano II AAAA Alkaline 20 Lumens LED Flashlight
- Powered by (1) AAAA alkaline battery (included)
- Rotating on/off head switch
- Non-rotating snap hook for easy one-handed operation when attached to a keychain
- LED technology, impervious to shock with a 50,000-hour lifetime
- 6000 series machined aircraft aluminum with anodized finish
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes
- 2-meter impact resistance tested
Package Contents:
- Streamlight Nano Light Ii With Snap Hook White Led