Tap Tap to Zoom
Code: 4MB-RD-STGRA2M-UI-BNH0-JFHR
MPN: UI-BNH0-JFHR
UPC: 860002225487
If you're searching for a fantastic offer for the STNGR Axiom II Red Dot Sight w/ QD Mount Bundle, then you have found yourself in the right spot. Made utilizing some of the best accessible substances and engineering, these special Red Dot Sights from the product experts at STNGR can last an exceptionally lengthy time. For a number of years, STNGR has been making top of the range merchandise, and the STNGR Axiom II Red Dot Sight w/ QD Mount Bundle is evidence of their dedication to making certain you have the products you'll need to flourish in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you obtain the most suitable solution for all of your requirements, and featuring the STNGR Axiom II Red Dot Sight w/ QD Mount Bundle is something that we are delighted to do. And since you won't be billed for shipping on purchases of $49 or greater, there has not ever been a better chance to select the extraordinary STNGR Axiom II Red Dot Sight w/ QD Mount Bundle. For a fantastic way to make sure you are using some of the best solutions available, choose the STNGR Axiom II Red Dot Sight w/ QD Mount Bundle.![]()
Seems like Red Dot Sights always have you buying QD High Mounts as an add-on, but not this bundle! It includes a multi-height mount system that mounts to all Picatinny rails with a T-1/T-2 Footprint, Quick Detach (QD) Lower 1/3 co-witness mount, and low-height mount. The 6061-T6 anodized aluminum housing has a low-glare matte black finish that conceals the shooter's location. With 11 brightness settings, including 9 daylight and 2 night vision, the battery will last up to 50,000 hours on the #6 setting.
STNGR Axiom II Red Dot Sights have scratch-resistant, anti-reflective, fully multi-coated increase light transmission for improved performance in low light. It’s tough, too. The nitrogen-purged housing is sealed by 5 O-rings and shockproof tested 1,000 times at 600G/s. It’s rated to function -4°F to 136.4°F. Get this bright red 2 MOA 1x20mm Red Dot Sight today!
| Manufacturer: | STNGR |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Objective Window Size: | 20 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 2 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Crisp, clear multi-coated glass |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Operating Temperature: | -4 - 136 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 2.5 in |
| Width: | 1.7 in |
| Height: | 2 in |
| Weight: | 3.8 oz |
| Condition: | New |
| Lens Finish: | High Performance Lens Coating |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Quick Detach |