00:31
01:21
03:09
02:03
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Hunting with Steiner Optics
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Steiner Predator Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Steiner Defining Moments
00:00
/
-00:33
4 of 4 videos
Steiner: We Are Steiner
1 of 2 images
Steiner Predator LRF 10x42 Roof Prism Rangefinder Binocular, Black, 2057
2 of 2 images
Steiner Predator LRF 10x42 Roof Prism Rangefinder Binocular, Black, 2057
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableCondition
All
Search
List: $1,799.99Save 38%
$1,107.57
List: $1,799.99Save 17%
$1,499.99
Product Info for Steiner Predator LRF 10x42 Roof Prism Rangefinder Binocular
Military grade optics, serious hunters can afford! To HD glass we add the predator diamond coating, a proprietary steiner technology that generates superior light transmission, high contrast and high definition imaging. All this in a compact, lightweight design that provides military ruggedness and durability you expect from Steiner.
Decades of range-finding binocular experience packed into an affordable hunting bino.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Steiner Predator LRF 10x42 Roof Prism Rangefinder Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Black |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 35.8 oz |
| Optical Coating: | Diamond Coat |
| Twilight Factor: | 20.49 |
| Field of View, Linear: | 344 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Wavelength: | 905 nm |
| Included Accessories: | Objective Covers, Cleaning Cloth, Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Prism System: | Roof |
| Fogproof: | Yes |
Features of Steiner Predator LRF 10x42 Roof Prism Rangefinder Binocular:
- Laser Rangefinding capabilities from 5
- 5 yards to 1,969 yards
- HD Glass
- Predator Diamond Coating
- Lightweight Design
- Waterproof and Fogproo
- Laser texture provide a good grip for these compact and lightweight models making them ideal for hunting or any outdoor excursion
Package Contents:
- Steiner Predator LRF 10x42 Roof Prism Rangefinder Binocular
