Tap Tap to Zoom
Code: 3VZ-RS-4X40SQLA-LT4X20
MPN: LT4X20
UPC: 840354100007
Fabricated to be regarded as a very good item for almost any person, we're confident you will appreciate the Sniper Grunt 4X20mm Compact Scope W/E w/ Mil Dot Rifle Scopes . Designed using some of the very best attainable materials and construction, these Rifle Scopes through the product professionals at Sniper Grunt will last an incredibly long time. Sniper Grunt has been making superior quality merchandise for a very long time, and the Sniper Grunt 4X20mm Compact Scope W/E w/ Mil Dot Rifle Scopes is their particular means of showing you just how much they care. Here at Night-Optics, our obligation is to make sure you depart along with the ideal item to meet your needs, and the Sniper Grunt 4X20mm Compact Scope W/E w/ Mil Dot Rifle Scopes is one of the many items which our company is delighted to be able to offer our customers. And because you benefit from free of charge on shipping and delivery on orders placed of $49 and up, there's never been an improved time to pick the astounding Sniper Grunt 4X20mm Compact Scope W/E w/ Mil Dot Rifle Scopes. For a great way to ensure that you are working with some of the highest quality equipment, buy the Sniper Grunt 4X20mm Compact Scope W/E w/ Mil Dot Rifle Scopes.![]()
The Sniper Grunt CQB Tactical Mil Dot Rifle Scope is a great value and great addition to your existing firearm. These Rifle Scopes from the innovators at Sniper Grunt feature quick lock adjustment windage and elevation that allow the user to zero in on their target from 10 to a hundred yards. With a red green and blue tri illumination the Sniper 4X20mm Mil Dot Rifle Scope is perfect for low light conditions. Whether you're close or medium range shooting count on a Sniper Compact Scope W/E Mil Dot Rifle Scope to get your shot every time.
| Manufacturer: | Sniper Grunt |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 28 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 3 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 8.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Length: | 7.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.56 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 40 MOA |
| Height: | 3.11 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Scope Rings, Lens Caps, Scope Ring PT-25L2, Sunshade, Lens Cloth, Battery |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |