Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte Anodized
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Quantity:
- 1
- Ring Height:
- 1.22 in
- Length:
- 5.71 in
- Width:
- 1.5 in
- Weight:
- 5.9 oz
- Condition:
- New
Code: 20Q-MT-13SPRSM-MRSLH
MPN: MRSLH
UPC: 840354112475
Product Info for Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mounts
Meant to be regarded as a very good item for nearly any individual, we're confident you are going to appreciate the Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mounts . These Riflescope Mounts, Rings, and Bases through the skilled product professionals at Sniper are designed using long lasting and dependable components, as a way to provide you with a product that is going to be useful for a long time. Sniper has been devoted to providing high quality goods for many years, and the Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mounts is the evidence of that persistence for their client base. At Night-Optics, our job is to ensure that you leave along with the ideal item to meet your needs, and the Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mounts is one of the many products that we're happy to be able to provide our buyers. Because we will not charge for delivery on purchases of $49 or over, there may never be a significantly better moment to buy the outstanding Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mounts. For a fantastic way to ensure you are using some of the most useful products out there, purchase the Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mounts.![]()
Specifications for Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mounts:
| Manufacturer: | Sniper |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Ring Height: | 1.22 in |
| Length: | 5.71 in |
| Width: | 1.5 in |
| Weight: | 5.9 oz |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mounts
- 0.83/0.5/1.2 Medium Profile Riser Mount - 13 Picatinny slots.
- See Thru with cut outs for sight posts
- Quick and easy install with thumb screw
- Matte Black anodized Aircraft grade aluminum
- Center of ring to top of rail/base mount: 0.78in
Package Contents:
- Sniper 13 Slot Riser Rifle Scope Mount