Tap Tap to Zoom
Code: TN-RD-40010
MPN: 40010
UPC: 793139400109
Should you be searching for a great price on the Sightron S33 Mil 33mm Red Dot Pistol Scope, Electronic Sighting Device w/ NV, then you've come to the ideal location. Developed utilizing some of the most extremely strong and dependable components available, these Red Dot Sights through Sightron offers you a product that will give you years of dependability. Sightron has been generating superior quality merchandise for a very long time, and the Sightron S33 Mil 33mm Red Dot Pistol Scope, Electronic Sighting Device w/ NV is their particular way of revealing just how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to make sure you leave with the perfect product for all your specifications, and the Sightron S33 Mil 33mm Red Dot Pistol Scope, Electronic Sighting Device w/ NV is among the numerous products that we are very proud to supply our clients. Also, since you will receive free of charge on shipping on orders of $49 or higher, there's rarely ever been a more suitable moment to pick the remarkable Sightron S33 Mil 33mm Red Dot Pistol Scope, Electronic Sighting Device w/ NV. For an impressive method to verify that you are working with some of the very best that the industry has to offer, select the Sightron S33 Mil 33mm Red Dot Pistol Scope, Electronic Sighting Device w/ NV.![]()
The Sightron S33 Mil 33mm Red Dot Pistol Scope, Electronic Sighting Device w/ NV S33-MIL is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Sightron Red Dot Sights.
The Sightron S33 Mil Electronic Sighting Device features a 5moa red dot and an Auto setting which adjusts the dot's intensity based on ambient conditions. Also featured are two Red Dot Sights compatible settings. The Sightron S33-MIL Electronic Sighting Device is perfect for someone looking for a rugged mid-priced red dot sight.
| Manufacturer: | Sightron |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Reticle: | 5 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Field of View, Linear: | 58 ft at 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | Up to 400 hours |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 6.3 oz |
| Included Accessories: | Allen Wrench, Rings, Battery, Sunshade, ND Filter |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 33 mm |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
| W/E Travel at 100 Yds: | 150 MOA |