Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 4 pattern
- Illumination Color:
- Green, Red
- Included Accessories:
- Adjustment Tools, CR123A Battery, Manual, Neoprene Cover
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: XK-RD-RSPC-SM26031
MPN: SM26031
UPC: 812495024030
Product Info for OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight 1x33 mm
If you're browsing for a great bargain on the OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight 1x33 mm, then you have come to the ideal place. Developed by using several of the most extremely robust and dependable materials around, these Red Dot Sights from SightMark offers you a product that will give you a great deal of stability. SightMark has been making top quality products for a number of years, and the OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight 1x33 mm is their very own approach to showing you just how much they care. At Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you leave with the perfect item for all of your specifications, and the OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight 1x33 mm is among the many products that we have been very proud to offer our shoppers. And because you will receive no cost on shipping on orders placed of $49 or more, there's practically never been a more suitable time to purchase the remarkable OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight 1x33 mm. For an amazing way to make sure you are using the services of some of the best which the community can offer, choose the OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight 1x33 mm.![]()
Boost your target acquisition speed and precision with the Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight. These Red Dot Sights developed by SightMark deliver a wide field of view for full situational awareness, and the scratch-resistant, anti-reflective coating creates a crystal clear sight picture and a remarkably durable lens. The Sightmark Ultra Shot R-Spec MOA Reflex Sight offers a more customized shooting experience with 4 different illuminated reticle options and 10 brightness settings. An extra-long battery life provides up to 2,000 hours of power, and the tough yet lightweight construction is both weatherproof and shockproof. Equip this Sightmark Ultra Shot R-Spec LED Reflex Sight to improve your accuracy and performance at the range.
Make your Mark.
Specifications for OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight 1x33 mm:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum 6061-T6 |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 33 mm |
| Objective Window Size: | 33x24 mm |
| Reticle: | 4 pattern |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 25 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | AR Red |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 200-2000 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP55 |
| Water Resistant Mark: | 40 ft |
| Fogproof: | No |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 4.33 in |
| Width: | 1.96 in |
| Height: | 2.28 in |
| Weight: | 10.7 oz |
| Included Accessories: | Neoprene Cover, Adjustment Tools, CR123A Battery, Manual |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | AR Red |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 24 mm |
| Switch Type: | Digital |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Nitrogen Filled: | No |
Features:
- Advanced AR coated, scratch resistant lens system
- 4 red/green reticle options with 10 brightness settings
- Quick detach mount for easy on/off application
- Auto shut-off
- Low battery indicator
- Recoil rated up to .50 BMG
Package Contents:
- OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot R-Spec Reflex Sight
- Manual
- CR123A battery
- Adjustment tools
- Neoprene cover