Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: XK-RD-RTN366-SM26050
MPN: SM26050
UPC: 812495028908
Product Info for SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight
Should you be looking for an amazing bargain on the SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight, then you've arrived at the right spot. Developed working with several of the most extremely robust and dependable resources around, these Red Dot Sights via SightMark will present you with a product that gives you numerous years of reliability. SightMark has been making superior quality products for a number of years, and the SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight is their very own way of demonstrating just how much they are concerned. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave with the ideally suited item for your needs, and the SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight is one of the numerous items which we're delighted to be able to provide our customers. And furthermore, as you will not be billed for delivering on orders of $49 or more, there has not ever been a better moment to purchase the unbelievable SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the finest products available, buy the SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight.![]()
Sightmarks exciting Mini Shot M-Spec M3 Solar is a dynamic combination of engineering, durability and industry-informed efficiency. Ideal for short- to medium-range engagements, the M3 Solar uses a 3 MOA reticle and a red illuminated laser to acquire targets with speed and precision. With its solar panel, automatic brightness adjustment and extra-long 20,000+ battery life, this is the most convenient, long-lasting and practical reflex sight in the shooting industry today.
The M3 mounts on Weaver and Picatinny rails, and it fits pistols with the RMS-C Footprint. Made from aluminum and with a matte-black finish, the M3 Solar is fully IP67 waterproof and shockproof for drops up to 3ft. Able to operate in temperatures ranging from -22F to 122F, the M3 Solar is one seriously tough optic! When the time comes to acquire your targets with rapidity and accuracywith a hardy, multi-power option opticthe M3 Solar is available to help you Make Your Mark.
Specifications for SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR1620 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20,000 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | No |
| Length: | 1.61 in |
| Width: | 1.29 in |
| Height: | 1.57 in |
| Weight: | 3 oz |
| Package Type: | Box |
| Lens Finish: | AR Red |
| Brightness Index: | Automatic |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Auto |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight
- Dual power options (solar and CR1620 batteries)
- 3 MOA Dot
- 20,000+ hours of operating time
- Automatic brightness adjustment
- IP67 Waterproof
- Fully enclosed design
- Mounts to Weaver and Picatinny rails
- Fits pistols with RMS-C footprint
- Maximum Caliber .45 ACP
Package Contents:
- SightMark Mini Shot M-Spec M3 Solar Reflex Red Dot Sight
- Low Profile Fixed Mount
- CR1620 battery