Tap Tap to Zoom
The SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope was created in order to function as the ideally suited item for anyone in need of an exceptional choice. Developed using some of the very most sturdy and long lasting substances available, these Rifle Scopes by SIG SAUER will provide you with a product that will give you numerous years of consistency. SIG SAUER has been focused on providing high end goods for a long time, and the SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope is the verification of that dedication to their customer base. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave with the ideal item for your requirements, and the SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope is one of the many items which we are delighted to be able to offer our customers. And because we won't bill for shipment on purchases of $49 or more, there could never be a better chance to buy the extraordinary SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope. For an amazing way to be certain that you're using some of the best which the community provides, select the SIG SAUER Whiskey6 3-18x44mm 30mm Tube FFP Rifle Scope.![]()
As the premier hunting riflescope in SIG SAUERs lineup, the WHISKEY6 leverages our extensive experience in designing and manufacturing combat-proven riflescopes for elite units around the world.
Engineered specifically for the demanding hunter, the WHISKEY6 provides reliable and intuitive adjustment in the most challenging conditions. Utilizing a redesigned zero-stop elevation dial, the locking push-button allows for quick manipulation of the exposed multi-turn turret without the need to remove a threaded cap or second guess your zero position.
SIG SAUERs patented HDX glass lens system delivers an ultra-sharp image that allows the shooter to maximize shooting light and provides unmistakable color accuracy for fast acquisition and identification. Featuring a 6x zoom range and multiple reticle configurations, the WHISKEY6 is range-proven and ready for the mountain.
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 34.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 3.9 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.8 oz |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |