Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDX-R2 Digital
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Amber
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
Code: SD9-RS-SSS6RS-SOSBDX4611
MPN: SOSBDX4611
UPC: 798681700646
Product Info for SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane
Fabricated to be described as a superb product for almost anybody, we're confident you'll appreciate the SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane . These Rifle Scopes from the expert product specialists at SIG SAUER are designed by using dependable and efficient resources, in order to provide you with product which is going to be useful for a long time. For a very long time, SIG SAUER has been helping to make high-end merchandise, and the SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane is evidence of their dedication to making certain you possess the products you'll need to succeed in almost any situation. At Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart with the ideally suited item to meet your requirements, and the SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane is amongst the many products that we have been delighted to have the capacity to provide our consumers. And since we won't bill for shipping on transactions of $49 or higher, there could not be a significantly better chance to buy the exceptional SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane. For an awesome way to be certain that you're working with some of the best which the trade provides, select the SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane.![]()
The all-new SIERRA4-BDX riflescope simplifies shooting at distance by connecting to BDX-equipped rangefinders to deliver an illuminated holdover dot specific to your target distance, ballistic performance, and environmental conditions. With a digital focal plane and 194 LED hold points, the SIERRA4-BDX brings unmatched accuracy, connectivity, and clarity to the field.
Specifications for SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | BDX-R2 Digital |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Amber |
| Field of View, Linear: | 1.25 - 5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.4 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.9 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Light Transmission: | 95 % |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Quantity: | 2 |
Features of SIG SAUER SIERRA4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Digital Focal Plane
- BDX Ballistic Data Xchange Technology: Pairs with KILOBDX rangefinders to calculate and display an exact holdover dot using real-time ballistic and environmental data.
- BDX-R2 Digital Reticle: 194 individually controlled LEDs on a digital focal plane for hyper-precise aiming.
- SmartBDC Technology: Choose from 9 onboard ballistic groups or customize your setup for total control.
- Advanced Bluetooth Antennae: Improved connectivity up to 30 yards perfect for shooter-spotter pairs when terrain dictates your position.
Package Contents:
- SIG SAUER Sierra4-BDX 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane