Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Sierra4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane
The SIG SAUER Sierra4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane was developed to be the best item for anybody needing a high quality selection. Manufactured utilizing some of the best available components and engineering, these Rifle Scopes through the product experts at SIG SAUER will last an incredibly long time. For a number of years, SIG SAUER has been making quality goods, and the SIG SAUER Sierra4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane is verification of their persistence for making certain you have the products you'll want to thrive in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to make sure you depart with the most suitable product for all of your needs, and the SIG SAUER Sierra4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane is one of the many items that our company is very proud to offer our clients. Because you will receive free of charge on shipping and delivery on orders placed of $49 or more, there's rarely ever been a better moment to buy the remarkable SIG SAUER Sierra4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane. For a great way to be sure that you are operating with some of the highest quality equipment, buy the SIG SAUER Sierra4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane.![]()
The all-new SIERRA4-BDX riflescope simplifies shooting at distance by connecting to BDX-equipped rangefinders to deliver an illuminated holdover dot specific to your target distance, ballistic performance, and environmental conditions. With a digital focal plane and 194 LED hold points, the SIERRA4-BDX brings unmatched accuracy, connectivity, and clarity to the field.
Specifications for SIG SAUER Sierra4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | BDX-R2 Digital |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Amber |
| Field of View, Linear: | 1.25 - 5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.4 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Light Transmission: | 95 % |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Quantity: | 2 |
Features of SIG SAUER SIERRA4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Digital Focal Plane
- BDX Ballistic Data Xchange Technology: Pairs with KILOBDX rangefinders to calculate and display an exact holdover dot using real-time ballistic and environmental data.
- BDX-R2 Digital Reticle: 194 individually controlled LEDs on a digital focal plane for hyper-precise aiming.
- SmartBDC Technology: Choose from 9 onboard ballistic groups or customize your setup for total control.
- Advanced Bluetooth Antennae: Improved connectivity up to 30 yards perfect for shooter-spotter pairs when terrain dictates your position.
Package Contents:
- SIG SAUER Sierra4-BDX 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope Second Focal Plane