Tap Tap to Zoom
Code: SD9-BI-SSSOZ6WP1850M-SOZ6WP1850M
MPN: SOZ6WP1850M
UPC: 798681703128
Meant to be regarded as a great product for pretty much anybody, we are confident you'll enjoy the SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular . Made utilizing some of the very best available substances and design, these Binoculars from the product specialists at SIG SAUER will last you an incredibly long time. SIG SAUER has been committed to supplying high end goods for countless years, and the SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular is the proof of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to ensure that you leave with the perfect product for all your expectations, and the SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular is amongst the countless products which we are extremely pleased to supply our clientele. And because you will receive no cost on shipment on transactions of $49 or more, there has practically never been a more suitable moment to purchase the amazing SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular. To have an awesome solution to make sure you are using some of the very best that the industry provides, select the SIG SAUER Zulu6 HDX Pro OIS 18x50mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular.![]()
The ground-breaking ZULU6 image stabilized binocular family steps into uncharted waters with the ZULU6 HDX Marine Series. Providing a crystal-clear image created by SIG SAUERs OmniScan image stabilization technology, the ZULU6 HDX Marine eliminates unwanted motion while viewing even on rough water. The HDX PRO lens system and polarized objective lens cover cut through glare in harsh lighting conditions, while the IPX7 waterproof and fogproof performance ensures peace of mind in adverse weather. The ZULU6 HDX PRO Marine Binoculars are wrapped in a high-visibility orange body armor and include a floating neck strap, waterproof Pelican carry case, and rechargeable li-ion batteries.
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Orange |
| Magnification: | 18 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Field of View, Angle: | 3.7 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 5.5 m |
| Length: | 8 in |
| Weight: | 33.97 oz |
| Fabric/Material: | Thermoplastic |
| Width: | 4.79 in |