Tap Tap to Zoom
Code: SD9-BI-SSSOZ6WP16OR-SOZ6WP16OR
MPN: SOZ6WP16OR
UPC: 798681714483
If you're browsing for a great deal on the SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular, then you've found yourself in the right location. Designed utilizing some of the most useful available components and design, these special Binoculars from the product specialists at SIG SAUER will last an unbelievably lengthy time. SIG SAUER has been focused on supplying high end products for countless years, and the SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular is the evidence of that persistence for their consumer platform. Right here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you depart with the perfect product for all of your needs, and the SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular is amongst the various items that we have been very proud to supply our shoppers. Because we won't charge for shipping on transactions of $49 or more, there could not be a more suitable moment to pick the extraordinary SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular. For a great way to make sure that you are functioning with some of the best gear, choose the SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 16x42mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular.![]()
The ground-breaking ZULU6 image stabilized binocular family steps into uncharted waters with the ZULU6 HDX Marine Series. Providing a crystal-clear image created by SIG SAUERs Optical Image Stabilization technology, the ZULU6 HDX Marine eliminates unwanted motion while viewing even on rough water. The HDX lens system cuts through glare in harsh lighting conditions, while the IPX7 waterproof and fogproof performance ensures peace of mind in adverse weather. The ZULU6 HDX Marine Binoculars are wrapped in a high-visibility orange body armor and include a floating neck strap.
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Orange |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Field of View, Angle: | 3.8 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 4 m |
| Length: | 7.08 in |
| Weight: | 21.9 oz |
| Fabric/Material: | Thermoplastic |
| Width: | 4.72 in |