Tap Tap to Zoom
Code: SD9-BI-SSSOZ6WP10OR-SOZ6WP10OR
MPN: SOZ6WP10OR
UPC: 798681714476
Manufactured to be regarded as a very good item for almost anybody, we are confident you'll love the SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular . Established utilizing some of the very most sturdy and dependable resources available, these Binoculars through SIG SAUER offers you a product that will give years of consistency. SIG SAUER has been devoted to delivering top end products for many years, and the SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular is the evidence of that persistence for their customer platform. Here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you purchase the most suitable product for all your preferences, and showcasing the SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular is a thing that we're pleased to do. And because we won't bill for shipment on purchases of $49 or over, there may never be a more rewarding moment to buy the remarkable SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular. For a fantastic way to be sure that you are operating with some of the finest gear, choose the SIG SAUER Zulu6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Marine Binocular.![]()
The ground-breaking ZULU6 image stabilized binocular family steps into uncharted water with the ZULU6 HDX Marine Series. Providing a crystal-clear image created by SIG SAUERs Optical Image Stabilization technology, the ZULU6 HDX Marine eliminates unwanted motion while viewing even on rough water. The HDX lens system cuts through glare in harsh lighting conditions, while the IPX7 waterproof and fogproof performance ensures peace of mind in adverse weather. The ZULU6 HDX Marine Binoculars are wrapped in a high-visibility orange body armor and include a floating neck strap.
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Orange |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Field of View, Angle: | 5.2 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 3.5 m |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 19.2 oz |
| Fabric/Material: | Thermoplastic |
| Width: | 4.72 in |