Tap Tap to Zoom
- Color:
- FDE
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: SD9-BI-10Z56-SOZ10004
MPN: SOZ10004
UPC: 798681678655
Product Info for SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars
The SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars was created in order to function as the ideally suited item for any person looking for a top quality option. These Binoculars through the expert product professionals at SIG SAUER are fashioned by using long lasting and efficient resources, as a way to supply you with a product that is going to be useful for quite some time. For a very long time, SIG SAUER has been generating top of the range merchandise, and the SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars is proof of their persistence for making certain you've got the products you'll want to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you receive the perfect solution for all your needs, and presenting the SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars is one thing that we are delighted to do. And furthermore, as we will not bill for shipping on orders of $49 or more, there could not be a significantly better opportunity to choose the exceptional SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the best products available, buy the SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars.![]()
Redefining the landscape of style and performance, SIG SAUERs all-new ZULU10 HDX Binoculars were specifically engineered to exceed the demands of the most elite hunters in the world. Available in 10x42, 12x50, and 15x56 prescriptions, the ZULU10 HDX combines high-definition and high-transmittance glass lenses for ultra-high image resolution and optimal light transmission. With the help of SIGs proprietary LensArmor, LenShield, and SpectraCoat technologies, the image generated through the best-in-class Abbe Koenig prism is incredibly sharp from dawn to dusk. The rugged metal chassis and updated rubberized armor provide bombproof durability while maintaining unmatched in-hand comfort. To further improve in-hand comfort and adjustability, the locking diopter ring and main focus dial have been updated to sleek anodized aluminum with a textured rubber over mold. Featuring 3-position adjustability and an updated detent system, the ZULU10 HDX eyecups are designed to maintain their position throughout frequent movement in and out of bino harnesses.
Specifications for SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Eye Relief: | 17.8 mm |
| Exit Pupil: | 3.73 mm |
| Field of View, Angle: | 4.5 degrees |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Binoculars Focus System: | Manually Adjustable |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 3 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 8.67 in |
| Weight: | 42.72 oz, 2.67 lb, 1.21 kg |
| Finish: | FDE |
| Fabric/Material: | Metal |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Adjustability: | 3 Positions |
Features of SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars
- SIG SAUERS HDX glass lenses pair high definition and high transmittance glass for ultra-high resolution and light transmission.
- Proprietary anti-reflective SpectraCoat, LensArmor, and LenShield technologies.
- Updated locking diopter ring and 3 position adjustable eyecups.
- Newly redesigned focus wheel with an updated over mold provide ultra-fine focal adjustment.
- The ZULU10 HDX features a reinforced metal housing wrapped in rubber armor, offering durability with a sleek appearance.
- New molded EVA carrying case for streamlined protection.
- Capable of being mounted to tripod adapter using a standard 11/4-20 threaded insert.
- Waterproof and fog-proof rated.
Package Contents:
- SIG SAUER Zulu10 HDX 15x56mm Abbe-Koenig Prism Binoculars
- Carrying Case