Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Digital Ballistic
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 2 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Adjustable
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Battery, Lens covers, Wrench, Manual, Cloth
- Additional Features:
- BDX
- Condition:
- New
Code: SD9-RS-S3BDX44-SOSBDX34111
MPN: SOSBDX34111
UPC: 798681587056
Product Info for SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
Manufactured to be a very good product for almost any individual, we are positive you are going to love the SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane . Formulated utilizing some of the very most sturdy and dependable materials around, these Rifle Scopes via SIG SAUER provides you with a product that will give numerous years of stability. SIG SAUER has been focused on delivering top end goods for countless years, and the SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is the evidence of that dedication to their consumer platform. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you receive the perfect solution for all of your needs, and featuring the SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is one thing that we're happy to do. And since you will get free of charge on shipping on orders placed of $49 and up, there's rarely ever been an improved opportunity to buy the amazing SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane. To have an amazing way to make sure you are using the services of some of the very best which the trade offers, select the SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane.![]()
The Sig Sauer SIERRA3BDX 4.5-14x44mm Tactical Rifle Scope features exceptional optical quality and light transmission with SpectraCoat anti-reflection, ultra-wide broadband lenses. These Rifle Scopes by SIG SAUER provide an illuminated automatic holdover dot on targets when paired via Bluetooth with a SIERRA3BDX rangefinder using ballistics and environmental conditions. The Sig Sauer SIERRA3BDX 4.5-14x44 Ballistic Rifle Scope features LevelPlex digital anti-cant and the innovative KinETHIC energy transfer indicator, as well as motion activated illumination that powers up when it senses motion. A successful hunt starts with accuracy, so pick up a Sig Sauer SIERRA3BDX 4.5-14x Illuminated Rifle Scope today!
The world's most advanced rangefinders and Rifle Scopes are now even easier to use with the new BDX 2.0â„¢. BDX 2.0 means you can now choose, App-free easy set-up or if you desire to take your shooting to the next level of accuracy, then download our BDX smartphone app and configure your rangefinder and or rifle scope for your exact ballistics and environmental characteristics. BDX 2.0 also allows users to quickly and easily bond their rangefinders and sights with preset ballistic groups pre-loaded onto all BDX products that cover that vast majority of calibers on the market. These preset ballistic groups allow you to use BDX enabled products without the use of a smartphone app, so they are READY, RIGHT OUT OF THE BOX
Specifications for SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4.5 - 14 x |
| Reticle: | Digital Ballistic |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.1 - 9.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.7 - 19.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 1.5 - 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 2 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2 in |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Height: | 6 in |
| Focus Range: | 800 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | HD |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 20,000 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Battery, Lens covers, Wrench, Manual, Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | BDX |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
- Integrated BDX Ballistic Data Xchange. A rangefinder and Rifle Scope system that uses ballistics, enviromental conditions and Bluetooth to illuminate the exact holdover dot.
- Automatic holdover dot on a Digital Focal Plane, combining Second Focal Plane stadias, with an OLED illuminated ballistic holdover dot that automatically scales with zoom to subtend on target at any magnification level.
- Features our MOTAC (Motion Activated Illumination) that powers up when it senses motion and powers down when it does not. Provides for optimum operational safety and enhanced battery life.
- Spectracoat highly efficient, ultra-wide broadband, anti-reflection lens coatings reduce surface reflections to extremely low levels xacross the entire visible spectrum providing superior light transmission.
- SIG SAUER's innovative KinETHIC kinetic energy transfer indicator. KinETHIC provides assistance in assuring an ethical hunt by indicating when energy on target drops below a threshold that can be set by the hunter using the SIG BDX App.
- New for BDX Rifle Scopes, Auto LevelPlex, automatically increases digital level sensitivity on longer shots.
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance.
Package Contents:
- SIG SAUER Sierra3BDX 4.5-14x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane