Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount
Intended to be regarded as a very good product for nearly anyone, we're positive you are going to love the SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount . Established working with some of the most durable and long lasting materials around, these Red Dot Sights by SIG SAUER provides you with an item which gives you many years of consistency. SIG SAUER has been making high quality merchandise for a very long time, and the SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount is their particular approach to showing you just how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you purchase the best solution for all your requirements, and exhibiting the SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount is one thing that we're pleased to do. And because you won't be billed for shipping on transactions of $49 or greater, there has not ever been an even better opportunity to buy the incredible SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount. For a fantastic way to make sure you are using some of the finest products available, buy the SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount.![]()
The Sig Sauer Romeo4T Tactical 1x20mm Red Dot Sight is the preferred choice of many elite military and governmental agencies, so you know it is a great option for rapid target acquisition in any terrain or light levels. These Red Dot Sights have typical SIG SAUER ruggedness and resistance to impact to keep on working through heavy recoil and tactical use. Designed for modern semi-automatic pistols, MSR platforms and shotguns, the Sig Sauer Romeo4T Tactical Red Dot lets you shoot with both eyes open to stay aware of the whole situation as it unfolds. Install the Sig Sauer Romeo4T Tactical 1x20mm Red Dot for durable, reliable sighting of moving targets and developing scenarios.
Specifications for SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | HDX |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 100000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Water Resistant Mark: | 400 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 3.33 in |
| Width: | 1.83 in |
| Height: | 2.46 in |
| Weight: | 11 oz |
| Included Accessories: | Mount, Mounting Tool, Lens Covers, Batteries, Lens Cloth |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Front Sight Color: | Red |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Attachment Type: | Bolt |
Features of SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount:
- Designed for modern semiautomatic pistols, MSR platforms and shotguns;
- Short and medium range engagements and recreational shooting across a wide range of calibers and light conditions;
- Fully ruggedized and impact resistant for the toughest environments;
- Ultra durable and lightweight 7075 aluminum main housing and components, 1.41" riser mount with additional lower 1/3 cowitness spacer;
- Comes standard with seethrough lens covers and hex bolt mount;
- Complete MilSpec 810G testing, submersible up to 20 meters;
- Runtime in excess of 100,000 hours with solar and battery usage;
- Ballistic CircleDot and Ballistic CirclePlex reticle options;
- Users can select from 4 different integrated reticle options (Dot, CircleDot, Dot with Holds, CircleDot with Holds);
- Unlimited eye relief to acquire aiming point and target, regardless of eye position behind sight;
- MOTAC (Motion Activated Illumination) powers up or down when sensing motion;
- Uses an ultraefficient red LED illumination for daylight visibility and extended runtime;
- Bolt mount included;
- Strong, lightweight 7075 Aluminum housing;
- Waterproof, IPX8 rated, and fogproof
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo4T Tactical 1x20mm Compact Red Dot Sight w/Mount
- Lens Covers
- Mount