Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: SD9-RD-R3MAX-SOR31003
MPN: SOR31003
UPC: 798681597802
Product Info for SIG SAUER Romeo3 MAX 1x30mm Red Dot Sight
Manufactured to be described as a great item for pretty much anyone, we're sure you are going to enjoy the SIG SAUER Romeo3 MAX 1x30mm Red Dot Sight . Formulated utilizing some of the most extremely robust and dependable materials in existence, these Red Dot Sights through SIG SAUER offers you a product that will give you a great deal of stability. SIG SAUER has been committed to providing high end products for countless years, and the SIG SAUER Romeo3 MAX 1x30mm Red Dot Sight is the proof of that persistence for their customer base. At Night-Optics, we make it our obligation to make sure you get the most suitable solution for all your specifications, and exhibiting the SIG SAUER Romeo3 MAX 1x30mm Red Dot Sight is one thing that we are happy to do. Since you will not be billed for shipping on transactions of $49 or more, there's never been a better opportunity to select the incredible SIG SAUER Romeo3 MAX 1x30mm Red Dot Sight. To have an amazing way to make sure you are working with some of the very best that the industry can offer, choose the SIG SAUER Romeo3 MAX 1x30mm Red Dot Sight.![]()
Improve your weapon performance at the range or in the backcountry by installing this Sig Romeo3MAX 1x30mm Red Dot Sight. SIG SAUER machined these Red Dot Sights from aircraft grade aluminum and built them tough with both waterproof and fogproof protection for maximum performance even in adverse weather conditions. Every Sig Romeo3MAX 1x30 MOA Red Dot Sight conserves battery life through the (MOTAC) Motion Activated Illumination System) that only powers the device when in motion and shuts it off when not in use. While powered, you can choose between 12 different illumination settings and get up to an impressive 20, 000 hours of runtime in the field. Trust the Sig Romeo3MAX 1x30 Open Reflex Sight for all of your close-quarters sighting needs.
Specifications for SIG SAUER Romeo3 MAX 1x30mm Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 30 x 24 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer Pro |
| Length: | 2.1 in |
| Width: | 1.3 in |
| Height: | 1.4 in |
| Weight: | 0.09 lb |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Sig Romeo3MAX 1x30mm Red Dot Sight
- High transmittance red notch reflector for excellent brightness, light transmittance, and zero distortion
- 3 MOA and 6 MOA Dot with multiple intensity settings for rapid target engagement under a full range of lighting conditions
- MOTAC (Motion Activated Illumination System) powers up when it senses motion and powers down when it does not
- The readily available CR2032 battery is side-loading, allowing for quick battery replacement without having to remove the sight from the firearm
- Comes with a low-profile M1913 Picatinny mount. An absolute co-witness riser mount is also available as an accessory
- Aircraft grade CNC Aluminum housing ensures a lifetime of reliable service
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 meter) and fogproof performance
Package Contents:
- Sig Romeo3MAX 1x30mm Red Dot Sight