Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight
The SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight was developed in order to function as the best item for anyone trying to find a high quality choice. Designed utilizing some of the most useful attainable components and design, these special Red Dot Sights through the product specialists at SIG SAUER will last an incredibly lengthy time. SIG SAUER has been developing top quality products for a very long time, and the SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight is their very own means of revealing how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure that you leave with the perfect product for all of your expectations, and the SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight is among the countless items that we're extremely pleased to offer our shoppers. And because you will be given free of charge on shipment on orders placed of $49 or more, there has rarely ever been an improved moment to purchase the astounding SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight. For a great way to ensure that you are functioning with some of the highest quality gear, buy the SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight.![]()
Built to provide excellent clarity and accuracy to every shooter, the SIG SAUER Romeo-X Pro 24mm Reflex Red Dot Sight is here to give you the advantage you need. The ROMEO-X family of Red Dot Sights utilize extremely durable 7075 aluminum housings to ensure your optic is working properly in any weather or environmental conditions. Plus, with the ultra-low deck height, you don't have to worry about co-witness issues or blocking your field of view while you're aiming. And the SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight has direct mounting footprints so that it easily attaches to your favorite optics-ready pistols easily, so pick one up today!
Specifications for SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Fabric/Material: | CNC Machined 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1.5 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 1.83 in |
| Width: | 1.15 in |
| Height: | 0.94 in |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
| Base/Mount Type: | Top Mount |
| Zoom Range: | 1x |
Features of SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight:
- Inspired by MIL-SPEC ROMEO-M17
- CNC Machined 7075 Aluminum Housing
- Patent-Pending Beryllium Copper Flexure Arm
- Distortion Free Aspherical Lens
- Open Emitter
- 10mm Rated
- MOTAC (Motion Activated Illumination)
- Circle Dot With Individually Selectable 2 MOA Dot & 32 MOA Circle
- Low Deck Height for Standard-Height Iron Sight Co-Witness
- 20,000 Hour Battery Life With Side Load Battery
- 15 Illumination Settings Including 3 Night Vision
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Open Emitter Reflex Red Dot Sight