Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight
Meant to be described as a great product for almost anyone, we're sure you'll enjoy the SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight . Established utilizing some of the most robust and dependable materials available, these Red Dot Sights by SIG SAUER will present you with something that gives you a great deal of reliability. For a quite a while, SIG SAUER has been helping to make quality merchandise, and the SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight is evidence of their dedication to making sure that you've got the items you'll need to succeed in virtually any situation. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideal product to meet your requirements, and the SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight is amongst the many products that we have been happy to have the ability to offer our customers. And since you will not be charged for shipping on orders of $49 or greater, there's never been a better opportunity to select the unbelievable SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight. For a good way to make sure you are using some of the best products available, choose the SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight.![]()
The ROMEO-MSR is a sealed compact red dot or green dot sight intended for MSR, carbine, shotgun and air rifle. Brightness is adjusted with a top-mounted rotary dial, featuring 10 daytime and 2 night vision settings for quick target engagement in any condition.
Specifications for SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Eye Relief: | 63 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 2.7 in |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 5.7 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight
- High-performance lens coatings for excellent light transmission and dot contrast in any situation.
- Ultra-compact size and weight with unlimited eye-relief and parallax-free operation.
- Slipover, see-through flip-backs
- 1.41in T10 Torx M1913 Skeletonized lightweight Riser Mount for absolute co-witness
- Top loading battery compartment with integral brightness control featuring 10 daytime and 2 NV settings
- Dependable IPX-7 waterproof and fog-proof performance
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo MSR GEN II 1x20 mm Reflex Red Dot Sight
- CR2032
- T10 Multi Tool
- Rubber Lens Covers