Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo-MDC 1x26mm Reflex Red Dot Sight
Manufactured to be regarded as a very good product for nearly anybody, we are sure you are going to love the SIG SAUER Romeo-MDC 1x26mm Reflex Red Dot Sight . Designed utilizing some of the best attainable materials and construction, these unique Red Dot Sights through the product specialists at SIG SAUER can last you an unbelievably lengthy time. SIG SAUER has been devoted to supplying high quality goods for countless years, and the SIG SAUER Romeo-MDC 1x26mm Reflex Red Dot Sight is the evidence of that dedication to their customer platform. Here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you purchase the perfect product for your needs, and featuring the SIG SAUER Romeo-MDC 1x26mm Reflex Red Dot Sight is something that we're delighted to do. And since you will receive free of charge on shipping on orders of $49 or over, there has practically never been a more rewarding opportunity to buy the astounding SIG SAUER Romeo-MDC 1x26mm Reflex Red Dot Sight. For a good way to make sure that you are working with some of the finest equipment, buy the SIG SAUER Romeo-MDC 1x26mm Reflex Red Dot Sight.![]()
When concealment matters and performance is non-negotiable, the ROMEO-MDC delivers. Designed specifically for compact pistols, this mini open reflex sight combines rugged 7075 aluminum construction with a crystal-clear aspherical glass lens for fast, instinctive target acquisition.
With industry-standard Shield RMSc footprint compatibility, 12 illumination settings, and a top-mounted battery compartment that allows changes without removing the optic, the ROMEO-MDC is engineered for shooters who carry daily and demand absolute reliability.
Specifications for SIG SAUER Romeo-MDC 1x26mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Reticle: | Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 12 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Aspherical Glass |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Length: | 1.58 in |
| Width: | 1.08 in |
| Weight: | 1.08 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Lens Type: | Aspherical |
Features of SIG SAUER ROMEO MDC 1x25mm Reflex Red Dot Sight:
- Durable 7075 aluminum housing for long-term structural integrity
- Industry-standard shield RMSc footprint for broad compact pistol compatibility
- 3 MOA or 6 MOA red dot with 12 brightness settings (10 Daytime / 2 NV)
- Top-mounted CR1632 battery compartment — no need to remove the optic
- Up to 20,000 hours of continuous runtime
- IPX7 waterproof rated (1 meter submersion for 30 minutes)
- Lightweight 1.03 oz design optimized for concealed carry
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo-MDC 1x26mm Reflex Red Dot Sight