Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
Meant to be described as a great product for almost anyone, we're positive you will enjoy the SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope . Developed by using several of the very most durable and long lasting materials available, these Rifle Scopes from SIG SAUER will present you with something that will give a great deal of dependability. SIG SAUER has been devoted to providing quality products for many years, and the SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope is the verification of that persistence for their customer platform. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to ensure you leave with the most suitable item for all of your specifications, and the SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope is amongst the numerous items which we're extremely pleased to supply our clientele. And furthermore, as you won't be billed for delivering on purchases of $49 or higher, there's never really been a better chance to select the extraordinary SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope. For a great way to be certain that you're using some of the best solutions out there, choose the SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope.![]()
The compact and lightweight SIG SAUER EASY6-BDX 5-30x56 (SFP) rifle scope is the ideal solution for long-range hunting and precision shooting with MSR, AR, and bolt-action platforms. These Rifle Scopes feature SIG SAUER BDX Ballistic Data Xchange technology. Pair them with your BDX rangefinder and experience Applied Ballistics technology right in your scope, providing intelligent auto-holdover points based on your ballistics, target, and environment. The low-dispersion (LD) glass delivers industry-leading clarity, and the illuminated reticle offers six daytime brightness settings and two settings that are compatible with night vision devices.
Premium lens coatings enhance brightness and protect them from scratches to ensure you excel in low-light environments and in any field conditions. Grab a new SIG SAUER EASY 6 BDX rifle scope today to add premium glass and innovative tech to your tactical or hunting rifle.
Specifications for SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | BDX DIGITAL DEV-L BALLISTIC |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 32.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium |
| Magnification Type: | Variable |
Features of SIG SAUER EASY6-BDX 5-30x56mm (SFP) Rifle Scope:
- Integrated BDX Ballistic Data Xchange
- BDX 2.0 and Onboard, User configurable, Smart BDC with 9 Ballistic groups
- Digital Focal Plane reticle automatically scales ballistic solutions with magnification changes
- Advanced Bluetooth with up to 30 yards of connectivity to KiloBDX laser rangefinders and other devices
- Up to 95% light transmission
Package Contents:
- SIG SAUER Easy 6-BDX 5-30x56mm 34mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope