Tap Tap to Zoom
The Shield Sights RMSc Compact 1x 8 MOA Reflex Mini Red Dot Sight was developed to function as the ideally suited item for any person needing a top quality choice. These Red Dot Sights from the expert product specialists at Shield Sights are designed by using dependable and efficient resources, in order to supply you with a product that will be effective for a long time. Shield Sights has been making top quality products for a very long time, and the Shield Sights RMSc Compact 1x 8 MOA Reflex Mini Red Dot Sight is their very own way of revealing how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you receive the most suitable solution for all your needs, and featuring the Shield Sights RMSc Compact 1x 8 MOA Reflex Mini Red Dot Sight is something that we're pleased to do. Because we will not bill for delivery on purchases of $49 or over, there may never be a more suitable time to choose the outstanding Shield Sights RMSc Compact 1x 8 MOA Reflex Mini Red Dot Sight. For a fantastic way to make certain you are working with some of the most effective gear, choose the Shield Sights RMSc Compact 1x 8 MOA Reflex Mini Red Dot Sight.![]()
The RMSc version of the extremely popular RMS is a slimmed-down model of the RMS designed to fit on single stack pistols like concealed carry handguns such as the Glock43, Smith & Wesson Shield, and 1911. These Red Dot Sights are parallax-free, clear polymer optics that can withstand up to ten times greater shock impact than sights using glass optics. Unlike many competing products, the Shield Sights RMS is designed without a red reflective filter on the lens to ensure a minimal visual signature. The sight body is made from aerospace-grade aluminum and has an anodized matte black finish. Variable intensity drive circuit that senses target light levels and controls LED output giving optimum visibility of the dot against the target. These are available in different dot sizes tailored to your application. The RMS fits all mounts readily available for the SMS, and it is available with an optional battery draw that allows you to change the battery without having to unmount the sight.
| Manufacturer: | Shield Sights |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aerospace Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22.8 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Polymer |
| Optical Coating: | Anti-Reflective |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 3 years |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.8 in |
| Weight: | 0.61 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Lens Type: | Glass |