Tap Tap to Zoom
Product Info for Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw
Should you be searching for an amazing offer for the Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw, then you've found yourself in the absolute correct place. These Red Dot Sights through the professional product specialists at Shield Sights are fashioned by using long lasting and dependable components, to be able to supply you with a product that is going to be effective for quite some time. Shield Sights has been developing high-quality products for a number of years, and the Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw is their very own means of showing you how much they care. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you obtain the most suitable product for your preferences, and featuring the Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw is one thing that we're pleased to do. And because you won't be billed for shipping on purchases of $49 or greater, there has never been an even better opportunity to purchase the extraordinary Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw. To have an impressive method to verify that you are working with some of the best that the community has to offer, choose the Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw.![]()
The RMSd is a compact and durable pistol red dot sight, machined from aerospace-grade aluminum to withstand recoil while remaining lightweight. Its discreet size allows for easy mounting, and automatic brightness adjustment ensures clear targeting in any environment. A quick-release, side-accessible battery drawer facilitates battery changes without dismounting the sight. The low-profile design enables co-witnessing with standard sights on many Glock models, eliminating the need for suppressor height sights.
Specifications for Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw:
| Manufacturer: | Shield Sights |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aerospace Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Anti-Reflective |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 9000 hours, 3 years |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.8 in |
| Weight: | 0.61 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw
- Mounts to SHIELDs famous footprint.
- Utilizes SHIELDs patented mechanism, enabling co-witnessing with standard iron sights, considerably reducing training times and costs.
- The mechanism uses no click adjustment, making it infinitely more accurate when zeroing.
- D-shaped, crystal-clear lens with no filters to disturb the image of the world through the sight.
- Side-accessible battery drawer means there is no need to unmount the sight to change the battery.
- Machined from aerospace-grade aluminium to extremely precise tolerances while maintaining an attractive, modern-looking optic.
- Auto brightness adjustment, so it can always be on and ready.
Package Contents:
- Shield Sights Glass Edition 1x21.85mm Mini Reflex Red Dot Sight w/Draw
- 1 x Mini dial
- 1 x CR1632 battery
- 1 x 1 degree shim
- 2 x Button head M4x8mm screws
- 2 x Button head M4x10mm screws
- 1 x 1.5 Hex wrench tools
- 1 x 2.5 Hex wrench tools
- 4 x 0.5mm Nylon washers
- 1 x Reeces Law Battery Cover
- 2 x Battery stickers
- 2 x Shield Target Stickers
- 1 x RMSd Cover