Tap Tap to Zoom
Code: 2H8-RS-P1TRS-TAC0001
MPN: 4080PHANTOM.T1
UPC: 658792100004
The Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope was created to be the ideally suited item for anybody looking for an exceptional selection. Designed using some of the most useful attainable components and engineering, these particular Rifle Scopes through the product specialists at Shepherd Scopes can last an exceptionally long time. For a number of years, Shepherd Scopes has been helping to make high end merchandise, and the Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope is proof of their persistence for making sure that you have the products you will need to succeed in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you receive the perfect product for all your needs, and presenting the Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope is a thing that we are pleased to do. And since we will not charge for shipment on purchases of $49 or higher, there could not be a more rewarding chance to buy the remarkable Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope. For a great way to ensure you are using some of the most useful solutions out there, buy the Shepherd Scopes Phantom 1-6x24mm Rifle Scope.![]()
Shepard Scopes has welcomed a line of scopes to the family. The new Phantom Series includes the Shepard Phantom 1-6X24 T1 Tactical Scope that has been designed with durability, ruggedness an reliability in mind. The Shepherd Phantom 1-6X24 Rifle Scope is a perfect addition to tactical gear for law enforcement and security forces but also is an efficient hunting weapon. No matter what the conditions may bring or the severity of the hunt know tat your Shepard Scope will not let you down when you need it most.
| Manufacturer: | Shepherd Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | T1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 90 - 15.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 10.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Alluminum |
| Adjustment Range: | 140 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard, Lens Cloth, Caps, Instruction Manual |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |