Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Fabric/Material:
- Steel
- Ring Height:
- Low/Medium/High
- Gun Make:
- Beretta
- Gun Model:
- Beretta BM 59
- Length:
- 6.5 in
- Width:
- 1.09 in
- Weight:
- 10.5 oz
- Condition:
- New
Code: 3CO-MT-S175S1M-590001
MPN: 590001
UPC: 855981008626
Product Info for SADLAK BM-59 Scope Mount
The SADLAK BM-59 Scope Mount was made in order to function as the ideally suited product for anybody trying to find an outstanding option. Made utilizing some of the most useful available materials and engineering, these Riflescope Mounts, Rings, and Bases from the product experts at SADLAK can last you an incredibly long time. SADLAK has been focused on supplying high end goods for many years, and the SADLAK BM-59 Scope Mount is the evidence of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure you depart with the most suitable item for all your needs, and the SADLAK BM-59 Scope Mount is amongst the numerous products that we have been extremely pleased to provide our customers. And since we will not charge for delivery on purchases of $49 or more, there may not be a more rewarding chance to pick the exceptional SADLAK BM-59 Scope Mount. For a fantastic way to ensure that you are working with some of the highest quality gear, purchase the SADLAK BM-59 Scope Mount.![]()
BM-59 Steel Scope Mount, 6.5in Mil Spec Picitinny Rail Mounts without permanent alteration, also works on M1 Garand.
Specifications for SADLAK BM-59 Scope Mount:
| Manufacturer: | SADLAK |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | Steel |
| Ring Height: | Low/Medium/High |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta BM 59 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 6.5 in |
| Width: | 1.09 in |
| Height: | 1.2 in |
| Weight: | 10.5 oz |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of SADLAK BM-59 Scope Mount
- Replaces rear sights.
- Mount has U-channel with built in rear sight.
- Mounts in minutes.
- Has adjustable elivation
Package Contents:
- SADLAK BM-59 Scope Mount
- 2 Washers
- 4 Shims
- Viba-tite
- Instructions