Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-X7CON246-7C324LFI
MPN: 7C324LFI
UPC: 019962528460
Intended to be a very good item for almost anyone, we're certain you are going to love the Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope . Manufactured utilizing some of the very best accessible substances and engineering, these special Rifle Scopes from the product experts at Riton Optics can last an exceptionally long time. Riton Optics has been developing superior quality products for a number of years, and the Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope is their particular approach to demonstrating how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you receive the perfect solution for your specifications, and exhibiting the Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope is something that we are delighted to do. And since you will be given no cost on shipping and delivery on transactions of $49 or over, there has rarely ever been a more rewarding time to pick the astounding Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope. For a great way to make sure that you are operating with some of the finest equipment, choose the Riton Optics X7 Conquer 3-24x56mm Rifle Scope.![]()
The X7 Conquer 3-24x56 features Riton HD/ED glass with a First Focal Plane (FFP), illuminated reticle allowing for maximum clarity and accurate ranging at all magnification levels. With an integrated throw lever, 34mm tube, and advanced zero stop turrets, the X7 Conquer 3-24x56 is sure to be your go to precision optic.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | ODEN |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.23 - 6.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 35 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.87 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.7 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 36 Mil Rad |
| Height: | 3.5 in |
| Lens Material: | HD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 99.5 % |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |