Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-X5CON25MOA-5C525AFI
MPN: 5C525AFI
UPC: 019962528064
The Riton Optics X5 Conquer 5-25x50mm MOA Rifle Scope was developed to function as the ideally suited product for anyone needing a top quality choice. Developed by using some of the most extremely sturdy and long lasting substances around, these Rifle Scopes from Riton Optics can provide something that gives you many years of dependability. For a number of years, Riton Optics has been helping to make high end merchandise, and the Riton Optics X5 Conquer 5-25x50mm MOA Rifle Scope is evidence of their dedication to making certain you've got the items you'll need to flourish in almost any circumstance. At Night-Optics, we make it our personalized obligation to make sure you leave with the perfect product for all your needs, and the Riton Optics X5 Conquer 5-25x50mm MOA Rifle Scope is one of the numerous products that we're very proud to provide our shoppers. And since we won't bill for shipping on purchases of $49 or over, there may never be a more suitable moment to pick the exceptional Riton Optics X5 Conquer 5-25x50mm MOA Rifle Scope. For an awesome solution to be certain that you're utilizing some of the very best that the trade has to offer, select the Riton Optics X5 Conquer 5-25x50mm MOA Rifle Scope.![]()
Featuring a 34mm tube and a 5x magnification ratio, Ritons X5 Conquer 5-25x50 has the perfect combination of clarity and durability to ensure every shot is a success. With a First Focal Plane (FFP) reticle, integrated throw lever, advanced MOA zero stop turrets, and Riton HD glass, this optic will allow for fast on target shots at any distance.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | BAF |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.2 - 10.2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Field of View, Linear: | 22.5 - 4.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 34 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 7.75 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.7 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 73 MOA |
| Height: | 3.5 in |
| Lens Material: | HD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 99.5 % |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |