Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-5C3185-7C318LFIP
MPN: 7C318LFIP
UPC: 019962533761
The Riton Optics The 7 Conquer 3-18x50mm 35mm First Focal Plane Rifle Scope, Black was developed in order to function as the best product for anybody trying to find a high quality choice. These Rifle Scopes from the skilled product specialists at Riton Optics are fashioned working with long lasting and reliable materials, as a way to provide you with product which will be powerful for quite some time. Riton Optics has been making superior quality products for a number of years, and the Riton Optics The 7 Conquer 3-18x50mm 35mm First Focal Plane Rifle Scope, Black is their particular manner of revealing exactly how much they care. Here at Night-Optics, our obligation is to make sure you depart with the ideal item to meet your requirements, and the Riton Optics The 7 Conquer 3-18x50mm 35mm First Focal Plane Rifle Scope, Black is amongst the numerous items that we have been enthusiastic to have the ability to provide our consumers. And because we will not bill for shipment on purchases of $49 or higher, there could not be a significantly better opportunity to pick the exceptional Riton Optics The 7 Conquer 3-18x50mm 35mm First Focal Plane Rifle Scope, Black. To have an amazing solution to verify that you are using some of the best which the community has to offer, select the Riton Optics The 7 Conquer 3-18x50mm 35mm First Focal Plane Rifle Scope, Black.![]()
The 7 Conquer 3-18x50 features a First Focal Plane (FFP), illuminated reticle with Riton HD/ED glass, integrated throw lever and Riton's advanced R7 Zero Stop turrets. With 46 MRAD of internal elevation adjustment, the 7 Conquer 3-18x50 is a versatile, high performance riflescope to conquer the most difficult distance shooting.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | Illuminated PSR |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Field of View, Linear: | 35 - 6.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Parallax: | 10 yds to infinity |