Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-ROC428-5C428LFI
MPN: 5C428LFI
UPC: 019962532566
Intended to be a very good product for almost anybody, we're positive you are going to appreciate the Riton Optics The 5 Conquer 4-28x56mm 30mm Second Focal Plane Rifle Scope, Black . Manufactured using some of the most useful available substances and design, these Rifle Scopes through the product professionals at Riton Optics will last you an exceptionally long time. Riton Optics has been committed to delivering quality products for many years, and the Riton Optics The 5 Conquer 4-28x56mm 30mm Second Focal Plane Rifle Scope, Black is the evidence of that dedication to their consumer base. Here at Night-Optics, our job is to ensure you depart along with the ideally suited item for your requirements, and the Riton Optics The 5 Conquer 4-28x56mm 30mm Second Focal Plane Rifle Scope, Black is one of the numerous products that we are happy to have the ability to offer our buyers. And because you will be given free of charge on shipment on orders of $49 or higher, there has never been an improved time to purchase the astounding Riton Optics The 5 Conquer 4-28x56mm 30mm Second Focal Plane Rifle Scope, Black. For a great way to ensure you are using some of the most useful products obtainable, choose the Riton Optics The 5 Conquer 4-28x56mm 30mm Second Focal Plane Rifle Scope, Black.![]()
The 5 Conquer 4-28x56 does it all! This FFP optic with its ilumintaed christmas tree style retice will help you conquer the distance. The R5 zero stops ensure you know right were you zero is. Featuring Riton HD glass, an integrated throw lever and all on a 30mm main tube.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 28 x |
| Reticle: | PSR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Field of View, Linear: | 29.9 - 4.26 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |