Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MPSR
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 27 oz
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: 36Z-RS-1C624AF23-1C624AF23
MPN: 1C624AF23
UPC: 850041390260
Product Info for Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane
Meant to be a superb item for pretty much anybody, we are positive you'll appreciate the Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane . Made using some of the very best accessible substances and construction, these special Rifle Scopes from the product experts at Riton Optics will last an exceptionally long time. For a very long time, Riton Optics has been helping to make high-end merchandise, and the Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane is verification of their dedication to ensuring that you have the products you'll want to thrive in almost any circumstance. At Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure you leave with the most suitable item for all of your specifications, and the Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane is one of the various products that our company is extremely pleased to supply our consumers. Because you will get free of charge on shipping on orders of $49 and up, there has rarely ever been a more suitable time to buy the amazing Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane. For an impressive method to be certain that you're dealing with some of the very best which the trade is offering, purchase the Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane.![]()
The 1 Conquer 6-2450 optic will help you to reach the distance without haveing to reach deep into your pocket. With Riton HD glass and a First Focal Plane (FFP), illuminated christmas trree style reticle, the 1 Conquer 6-2450 features exposed, Riton R3 Zero Stop turrets, an integrated throw lever and all on a 1in tube.
Specifications for Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | MPSR |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.2 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.2 - 16.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27 oz |
| Length: | 14 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 67 MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 50 mm |
Features of Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane
- Dry Nitrogen Purged and Sealed-Utilizing Nitrogen gas, the optic is purged and sealed to ensure optimal performance in all weather conditions for the life of the optic.Precision Quality Assurance-Every Riton product goes through a rigorous quality control process by a certified technician in Tucson, AZ. Each product you receive has undergone a thorough dual inspection process, being tested and inspected twice prior to making it to you.Riton HD Glass-The Riton High Density (HD) glass delivers 99.5% light transmission for enhanced clarity and optimal sight picture.Riton Performance Coating-Incorporating proprietary fully multi-coated lenses, all Riton optics feature low light enhancement, full wide band, anti-scratch and anti-reflective coatings for increased light transmission and overall lens performance.Riton Rugged Construction -The Riton Rugged Construction incorporates the application of enhanced materials, precision machined components, and superior finishes. These industry proven materials and process ensure the protection of the optics through the most rugged applications.
Package Contents:
- Riton Optics 1 Conquer 6-24x50mm Rifle Scope, 1in Tube, First Focal Plane