Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-7C324ASI23-7C324ASI23
MPN: 7C324ASI23
UPC: 850041390161
If you are hunting for an amazing offer on the Riton Optics 7 Conquer 3-24x 50mm Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane, then you've turned up at the ideal location. These Rifle Scopes from the professional product professionals at Riton Optics are made working with dependable and dependable components, in order to supply you with a product which is going to be beneficial for quite some time. Riton Optics has been generating high-quality products for a number of years, and the Riton Optics 7 Conquer 3-24x 50mm Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane is their particular manner of showing you how much they care. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you purchase the perfect product for all your preferences, and featuring the Riton Optics 7 Conquer 3-24x 50mm Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane is something that we're delighted to do. Because you won't be billed for delivering on orders of $49 or higher, there's not ever been an even better moment to purchase the unbelievable Riton Optics 7 Conquer 3-24x 50mm Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane. For a good way to be certain that you're using some of the finest solutions available, purchase the Riton Optics 7 Conquer 3-24x 50mm Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The 7 Conquer 3-2450 features an illuminated reticle with Riton HD/ED glass, Ritons Dual Throw Lever System (Patent Pending) and Ritons advanced R7 Zero Stop turrets. With an astounding 120 Minutes of Angle (MOA) of internal elevation adjustment, the 7 Conquer 3-2450 provides the ability to conquer any shooting distance.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | G7 |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35.3 - 5.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 34.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Length: | 13.62 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | Universal |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 130 MOA |
| Focus Range: | 20 yds to infinity |
| Lens Material: | HD/ED Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 130 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 50 mm |