Tap Tap to Zoom
The Riton Optics 3 Tactix 1-8x 24mm LPVO Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane was created to function as the ideally suited product for anybody trying to find a top quality choice. Developed utilizing some of the most extremely heavy duty and dependable resources in existence, these Rifle Scopes via Riton Optics will present you with something that will give numerous years of reliability. For a very long time, Riton Optics has been making high end products, and the Riton Optics 3 Tactix 1-8x 24mm LPVO Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane is evidence of their persistence for making sure that you've got the items you will need to succeed in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our personal obligation to make sure you leave with the perfect product for all your needs, and the Riton Optics 3 Tactix 1-8x 24mm LPVO Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane is among the numerous items which we have been extremely pleased to supply our shoppers. Because you will receive no cost on shipment on orders placed of $49 or more, there's rarely ever been a more rewarding opportunity to pick the amazing Riton Optics 3 Tactix 1-8x 24mm LPVO Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane. To have an amazing solution to be certain that you're using the services of some of the very best that the trade has to offer, purchase the Riton Optics 3 Tactix 1-8x 24mm LPVO Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The 3 Tactix is a tactical scope with all the adjustments and features youve come to expect in a high dollar scope but for a fraction of the price. Featuring ample internal adjustment, daylight bright, illuminated reticle, quick target acquisition on low magnification with sharp fine aiming points on higher magnification, capped, zero resettable turrets, Integrated Removable Two location Throw Levers, 12 MOA Windage and Elevation Adjustment, 11 levels of red illumination and Fast-Focus Eyepiece.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | OT |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 7.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 105.8 - 13.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Weight: | 19.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 in at 100 yds |
| Length: | 10.87 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | Universal |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 182 MOA |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | HD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 11 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 182 MOA |
| Gun Type: | Rifle |