Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-3P416ASD23-3P416ASD23
MPN: 3P416ASD23
UPC: 850041390215
The Riton Optics 3 Primal 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOA Duplex was made in order to function as the ideally suited item for anyone needing a top quality choice. Manufactured using some of the best available materials and construction, these Rifle Scopes from the product specialists at Riton Optics can last an incredibly long time. Riton Optics has been focused on supplying top end products for many years, and the Riton Optics 3 Primal 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOA Duplex is the proof of that dedication to their customer platform. Here at Night-Optics, our obligation is to make sure you leave with the ideal product for your needs, and the Riton Optics 3 Primal 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOA Duplex is amongst the many products that we're delighted to have the capacity to provide our consumers. And furthermore, as we will not charge for delivery on purchases of $49 or over, there may never be a more suitable opportunity to buy the outstanding Riton Optics 3 Primal 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOA Duplex. For a good way to make sure you are using some of the finest products out there, purchase the Riton Optics 3 Primal 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOA Duplex.![]()
Ritons 3 Primal 4-1644 is finally here! The 1 Primal 4-1644 was wildly popular and now its got a big brother! Featuring Riton HD glass, capped, zero resettable turrets and an integrated throw lever, the 3 Primal 3-1644 provides a wide range of magnification and all on a 30mm main tube.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Circle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 11 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.9 - 24.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.56 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Length: | 12.87 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 44 mm |