Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-3P318LFI23-3P318LFI23
MPN: 3P318LFI23
UPC: 850041390048
If you are looking for a great bargain on the Riton Optics 3 Primal 3-18x 50mm First Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane, then you have turned up at the absolute appropriate location. These Rifle Scopes through the professional product professionals at Riton Optics are designed using heavy duty and reliable materials, as a way to supply you with a product that is going to be powerful for a long time. Riton Optics has been focused on supplying high quality goods for many years, and the Riton Optics 3 Primal 3-18x 50mm First Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane is the verification of that persistence for their consumer platform. At Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you depart with the perfect item for all your expectations, and the Riton Optics 3 Primal 3-18x 50mm First Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane is among the many products that we are very proud to offer our clients. And since you will get no cost on shipping on orders placed of $49 or over, there's practically never been a more rewarding opportunity to buy the astounding Riton Optics 3 Primal 3-18x 50mm First Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a great way to make certain you are working with some of the highest quality equipment, buy the Riton Optics 3 Primal 3-18x 50mm First Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Riton optics first ever Crossover optic for the Long Range Hunters. With the best of both worlds this optic will go the distance for hunters and long range shooters alike.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | LRH |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35.3 - 5.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 29.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.75 in, 14.12 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | Universal |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 25 Mil Rad |
| Height: | 4.75 in |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | HD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 25 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 50 mm |