Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-3C624LFI23-3C624LFI23
MPN: 3C624LFI23
UPC: 850041390062
Manufactured to be described as a great item for nearly anyone, we're positive you'll appreciate the Riton Optics 3 Conquer 6-24x 50mm Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane . These Rifle Scopes through the professional product professionals at Riton Optics are fashioned using long lasting and efficient components, as a way to supply you with a product which is going to be useful for a long time. For a very long time, Riton Optics has been generating high end products, and the Riton Optics 3 Conquer 6-24x 50mm Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane is evidence of their persistence for making certain you have the items you'll want to succeed in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you receive the perfect product for all of your needs, and showcasing the Riton Optics 3 Conquer 6-24x 50mm Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane is one thing that we're delighted to do. And furthermore, as we won't bill for shipping on orders placed of $49 or higher, there could never be a more rewarding opportunity to pick the remarkable Riton Optics 3 Conquer 6-24x 50mm Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a great way to make sure that you are operating with some of the finest equipment, choose the Riton Optics 3 Conquer 6-24x 50mm Riflescope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
The 3 Conquer is the riflescope to help you reach great distance shooting without the normal cost of a distance scope. With Riton HD glass and a First Focal Plane (FFP), illuminated reticle, the 3 Conquer features exposed, Riton R3 Zero Stop turrets, an integrated throw lever and 30mm tube to help break any distance barrier.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | MPSR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.2 - 16.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.12 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | Universal |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 21 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | HD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 21 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 50 mm |