Tap Tap to Zoom
Product Info for Riton Optics 7 Conquer 4-32x 56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane
Intended to be a superb item for nearly any person, we're confident you are going to appreciate the Riton Optics 7 Conquer 4-32x 56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane . Manufactured using some of the best attainable substances and engineering, these Rifle Scopes through the product professionals at Riton Optics can last an exceptionally long time. Riton Optics has been making high quality products for a very long time, and the Riton Optics 7 Conquer 4-32x 56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane is their very own way of revealing just how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you obtain the perfect product for all of your preferences, and featuring the Riton Optics 7 Conquer 4-32x 56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane is something that we're happy to do. Because we will not charge for shipment on orders placed of $49 or over, there may never be a more suitable moment to buy the extraordinary Riton Optics 7 Conquer 4-32x 56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane. To have an amazing solution to make sure you are utilizing some of the very best which the trade offers, purchase the Riton Optics 7 Conquer 4-32x 56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
The 7 Conquer 4-3256 is Ritons top of the line optic with enhanced features including a Riton HD/ED glass, a 34mm tube, an integrated throw lever and Ritons Advanced R7 Zero Stop Turrets. This First Focal Plane (FFP) optic has the advanced Riton PSR reticle for precision shooting. The 7 Conquer 4-32x56 riflescope Features Ritons R7 Zero Stop Turrets with upgraded stainless steel internals; integrated removable two location throw Levers; 6 levels of red illumination featuring on/off between each level with 2 auto shut off and low light enhancement optic coating.
Specifications for Riton Optics 7 Conquer 4-32x 56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 32 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.4 - 27 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 37 oz |
| Length: | 15 in |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Lens Material: | HD/ED |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Riton Optics 7 Conquer 4-32X 56mm Riflescope
- Equipped with Ritons R7 Zero Stop Turrets with upgraded stainless steel internals;
- Three available height levers (14mm, 11mm, 8mm) plus a flush mount;
- Box includes 14mm and flush mount;
- 1/4 MOA Windage and Elevation Adjustment;
- 6 levels of red illumination featuring on/off between each level;
- Fast-Focus Eyepiece;
- Assembled in EP-Level Clean Room;
- 100 percent Waterproof, Fog proof and Shockproof (tested up to 1200 Gs);
- Aircraft Grade Aluminum with Rugged Design Ready for the Toughest Environments;
Package Contents:
- Riton Optics 7 Conquer 4-32X 56mm Riflescope