Tap Tap to Zoom
The Riton Optics 7 Conquer 3-18x50mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope was made to function as the ideal product for anyone trying to find an exceptional choice. Designed using some of the most useful attainable substances and design, these Rifle Scopes through the product professionals at Riton Optics can last you an exceptionally lengthy time. Riton Optics has been devoted to supplying high end goods for many years, and the Riton Optics 7 Conquer 3-18x50mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is the evidence of that dedication to their consumer platform. Here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you get the most suitable solution for all your preferences, and exhibiting the Riton Optics 7 Conquer 3-18x50mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is something that we are pleased to do. And furthermore, as you won't be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or more, there has never been a better opportunity to discover the incredible Riton Optics 7 Conquer 3-18x50mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope. For a fantastic way to ensure that you are functioning with some of the best gear, purchase the Riton Optics 7 Conquer 3-18x50mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope.![]()
The 7 Conquer 3-18x50 is Ritons top of the line optic with enhanced features including a Riton HD/ED glass, a 34mm tube, an integrated throw lever and Ritons Advanced R7 Zero Stop Turrets. This First Focal Plane (FFP) optic has the advanced Riton PSR reticle for precision shooting. The 7 Conquer 3-18x50 riflescope Features Ritons R7 Zero Stop Turrets with upgraded stainless steel internals; integrated removable two location throw Levers; 6 levels of red illumination featuring on/off between each level with 2 auto shut off and low light enhancement optic coating.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 7.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.2 - 35 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 31 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.62 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 46 Mil Rad |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 46 Mil Rad |