Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 3OT
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Fixed Focus
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 40 Mil Rad
Code: 36Z-RS-TC02-5T110LFI23
MPN: 5T110LFI23
UPC: 850041390123
Product Info for Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
The Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane was created in order to be the ideal product for any person in need of a high quality option. Developed by using some of the most extremely robust and dependable components around, these Rifle Scopes through Riton Optics will present you with something that will give you a great deal of stability. Riton Optics has been committed to providing high quality products for a long time, and the Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is the evidence of that persistence for their customer platform. Right here at Night-Optics, we make it our personalized responsibility to make sure you depart with the perfect product for all your expectations, and the Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is one of the numerous products which our company is proud to offer our clientele. Because we won't charge for shipment on purchases of $49 or over, there may never be a significantly better time to pick the outstanding Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For an awesome way to verify that you are using the services of some of the best that the industry has to offer, select the Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
The long awaited Riton optics First Focal plane 1-1024 is HERE! This precision LPVO is a top of the line optic that can literally do it all. From red dot capabilities with fast target acquisition on 1 power to long range precision work on 10 power.
Specifications for Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | 3OT |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 7.2 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 105.8 - 10.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 11.25 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Fixed Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 40 Mil Rad |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40 Mil Rad |
Features of Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Featuring cappedzero resettable turrets
- Integrated removable two location throw levers. 3 available hight levers with blank
- 1/10 MRAD windage and elevation adjustment
- 6 levels of red illumination Featuring on/off between each level
- Fast-focus eyepiece
- Assembled in ep-level clean room
- 100% waterproof
- Fog proof and shockproof (tested up to 1200 gs)
Package Contents:
- Riton Optics 5 Tactix 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane