Tap Tap to Zoom
Code: 36Z-RS-RORS12-5P212ASI24
MPN: 5P212ASI24
UPC: 850041390741
Manufactured to be regarded as a great product for nearly any individual, we're confident you'll enjoy the Riton Optics 5 Primal 2-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Manufactured using some of the most useful available components and construction, these unique Rifle Scopes from the product specialists at Riton Optics can last an incredibly long time. For a quite a while, Riton Optics has been helping to make high-end goods, and the Riton Optics 5 Primal 2-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is verification of their dedication to ensuring that you have the items you'll need to succeed in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you get the perfect product for all of your requirements, and presenting the Riton Optics 5 Primal 2-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is one thing that we are happy to do. And since you will not be charged for shipping on purchases of $49 or more, there has never really been a better time to purchase the unbelievable Riton Optics 5 Primal 2-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. To have an impressive method to be certain that you're working with some of the best which the community has to offer, select the Riton Optics 5 Primal 2-12x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
The 5 Primal 2-12x44 IR, stands as the pinnacle of performance for the hunter who demands reliability without compromise. A wildly adaptable 6X optical system allows for quick target acquisition on 2X for when game ends up in your lap, going all the way to 12X to reach out when wary game keeps its distance. The illuminated center dot leaves no questions or guessing when it comes time to take the shot, and six illumination levels means you can always find the right setting for your conditions. When we asked hunters what they wanted, the 5 Primal 2-12x44 IR was the result.
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | RDH |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.5 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Black |
| Eye Relief: | 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.69 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 12.79 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 6061-T6 |
| Optical Coating: | Multi coating |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.25 MOA |
| Handle Color: | Black |