Tap Tap to Zoom
Product Info for Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
The Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane was made in order to function as the ideally suited item for any person in need of an exceptional choice. These Rifle Scopes from the expert product experts at Riton Optics are made working with dependable and efficient resources, to be able to provide you with a product which will be effective for many years. Riton Optics has been generating top quality products for a very long time, and the Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is their very own way of showing you how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our personalized task to ensure you depart with the best item for all of your specifications, and the Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is among the countless products which we're very proud to supply our consumers. And also, since you will receive no cost on shipping and delivery on orders of $49 or more, there has never been a better time to pick the amazing Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. For a good way to be certain that you're using some of the greatest solutions obtainable, buy the Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
The 5 Conquer 4-2856 does it all! This FFP optic with its illuminated Christmas tree style reticle will help you conquer the distance. The R5 zero stops ensure you know right were you zero is. Featuring Riton HD glass, an integrated throw lever and all on a 34mm main tube.
Specifications for Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 28 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 29.9 - 4.26 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 36.8 oz |
| Length: | 15 in |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Featuring cappedzero resettable turrets
- Integrated removable two location throw levers. 3 available hight levers with blank
- 1/4 MOA windage and elevation adjustment
- 6 levels of red illumination Featuring on/off between each level
- Fast-focus eyepiece
- Assembled in ep-level clean room
- 100% waterproof
- Fog proof and shockproof (tested up to 1200 gs)
Package Contents:
- Riton Optics 5 Conquer 4-28x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane